شماره تماس جهت مشاوره : 09120563575

ساعات کاری : 16 تا 21

۱۶۵۰ مصوبه به علت مغایرت با شرع و قانون در دیوان عدالت اداری باطل شد

معاون قضائی دیوان عدالت اداری گفت: یک هزار و ۶۵۰ مصوبه دولتی و نهاد های حاکمیتی به علت مغایرت با شرع و قانون و یا خروج از حدود اختیارات ابطال شده است.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ رضا فضل زرندی، معاون قضائی در امور توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری، در مراسم معارفه رئیس جدید دیوان عدالت اداری به ارائه گزارش عملکرد 5 ساله این دیوان پرداخت و گفت: دیوان به عنوان یکی از ارکان مهم دفاع از حقوق اساسی مردم، در سایه همت و تلاش قضات و کارکنان سخت کوش ستادی و اداری توانسته گام مهم و ارزنده ای در راستای احقاق حقوق مردم بردارد.

معاون توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری به مهمترین دستاوردهای این 5 سال اشاره کرد و گفت: کاهش اطاله دادرسی، اتقان آراء، پیشگیری از تشکیل پرونده، الکترونیکی کردن فرآیند رسیدگی ها و تکریم ارباب رجوع، اجرای پروژه آرشیو الکترونیکی بیش از دو میلیون پرونده های موجود رد بایگانی، اجرای برنامه‌های آموزشی گسترده جهت ارتقای دانش و مهارت کادر قضائی، اصلاح ساختار تشکیلاتی و تخصصی نمودن معاونت‌ها، آسیب‌شناسی قوانین شکایت‌زا و پیگیری‌های لازم به منظور اصلاح آنها، ارائه پیشنهادهای متعدد در جهت اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری و حضور مؤثر در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی برای پیگیری اصلاح قوانین و انعقاد اسناد همکاری و تفاهم نامه با دانشگاه ها و مراکز علمی کشور از مهمترین سرفصل های مهم تحول در 5 سال اخیر بوده است.

وی افزود: میزان نرخ رشد ورودی پرونده‌ها در شعب بدوی از سال 95 به 96، 21 درصد افزایش ورودی داشته است که این رقم در مدت مشابه سال 98 به سال 99، 3/9 درصد است که این نشان از کاهش چشمگیر نرخ ورودی پرونده‌هاست. همچنین در شعب تجدیدنظر نرخ رشد ورودی پرونده‌ها از سال 95 به 96 معادل 20 درصد است که این رقم در مدت مشابه سال 98 به 99 به عدد 4/7 درصد رسیده است.

فضل زرندی با تأکید بر اینکه در دوره 5 ساله گذشته علیرغم کمبود قاضی، بیش از یک میلیون و 167 هزار پرونده رسیدگی و مختومه شده است، گفت: میزان پرونده‌های مختومه شده شعب بدوی در سال 95، به تعداد 107 هزار و 614 فقره بوده است و این رقم در سال گذشته 177 هزار و 536 فقره است. همچنین در شعب تجدید نظر در سال 95 به تعداد 53 هزار و 237 فقره مختومه شده است و این رقم در مدت مشابه سال 99 به عدد 82 هزار و 845 فقره رسیده است.

وی افزود: ورودی پرونده‌ها در هیئت عمومی در سال 95 به میزان یک هزار و 412 فقره بوده است که از این تعداد یک هزار و 568 پرونده مختومه شده است و در سال گذشته تعداد 2 هزار و 372 پرونده به هیئت عمومی وارد شده است که یک هزار و 951 فقره از آن مختومه شده است.

معاون توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری به مجموع تدابیر و اقدامات صورت گرفته در 5 سال گذشته به منظور رسیدگی و مختومه کردن پرونده‌ها اشاره کرد و گفت: این اقدامات منجر به کاهش نسبی موجودی پرونده‌ها در دیوان عدالت اداری شده است، به نحوی که در این روند، موجودی شعب بدوی به میزان 26 درصد و شعب تجدیدنظر به میزان 62 درصد و در مجموع به نسبت سال 95، آمار پرونده‌های مانده در شعب 37 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: شعب بدوی در سال 95، تعداد 95 هزار و 82 فقره پرونده مانده داشته است و این رقم در پایان سال 99 به 70 هزار و 779 مورد رسیده است. همچنین شعب تجدیدنظر در سال 95 به تعداد 44 هزار و 542 فقره پرونده مانده داشته است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته به 17 هزار و 45 مورد رسیده است.

فضل زرندی مجموع رسیدگی در هیئت عمومی و هیئت‌های هشت‌گانه تخصصی دیوان عدالت اداری در 5 سال اخیر را بیش از انتظار توصیف کرد و افزود: بیش از 9 هزار پرونده تقاضای ابطال مصوبات و صدور آرای وحدت رویه مورد رسیدگی قرار گرفته است که یک هزار و 650 مصوبه دولتی و نهادهای حاکمیتی به علت مغایرت با شرع و قانون و یا خروج از حدود اختیارات ابطال شده است و همچنین تعداد 3 هزار و 408 مصوبه قابل ابطال تشخیص داده نشده است و 313 مورد رأی وحدت رویه نیز صادر شده است.

معاون توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری کاهش اطاله دادرسی را یکی از مهمترین برنامه‌های دیوان در 5 ساله اخیر دانست و افزود: متوسط زمان رسیدگی در سال 95 در شعب بدوی 259 روز بوده است که در سال 99 این رقم به 130 رسیده است. همچنین در شعب تجدیدنظر متوسط زمان رسیدگی در سال 95، 215 روز بوده است که این رقم در سال 99 به 75 روز رسیده است.

فضل زرندی در پایان به ارتقاء کیفیت و اتقان رسیدگی به پرونده ها در دیوان عدالت اداری اشاره کرد و گفت: ماهانه به طور متوسط بیش از 300 فقره پرونده به شعب دیوان ارجاع و مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، و با اقدامات صورت گرفته که مهمترین آن ایجاد سامانه ساعد (رأی صحیح)، شناسایی سریع آراء متعارض و صدور رأی وحدت رویه توانسته به ارتقاء کیفیت آرای صادره کمک بسزایی داشته باشد به طوری که هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در سال گذشته، 95 رأی وحدت رویه صادر کرده است که این مهم در نوع خود بی‌سابقه است.

منبع : www.tasnimnews.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *